Zalety, zalecenia i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

przez | 30 stycznia 2020

Zalety, zalecenia i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym często stosowanym w diagnostyce. Umożliwia analizę całego organizmu albo jego pewnej części w odniesieniu do stanu zapalnego, urazu albo procesów nowotworowych. Badany podczas badania spoczywa w wąskim tunelu maszyny. Kiedy wypada wykonać MRI, jak się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się przeważnie USG i RTG, uzupełniająco również rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie te badania mają od groma zalet ale i ograniczeń. Stąd tak istotne jest uzupełnianie się ich razem, podwyższając możliwości na odpowiednią diagnozę a następnie skuteczne leczenie.
Kolosalnym plusem badania MRI jest uzyskanie dokładnych zdjęć z racji głównie zastosowania kontrastów i przglądania organizmu pod kilkoma płaszczyznami. Najnowszej generacji urządzenia pozwalają analizować całe ciało, ale również jego konkretne elementy. Obrazowaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Iście multinarządowa analiza sprawdza się w badaniu zmian nowotworowych, przerzutów ale także analizie wielonarządowych urazów, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnego pochodzenia.
Mimo wielu przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ten sposób posiada także wady. Główną jest to, że MRI jest badaniem statycznym, chory musi spoczywać w jego trakcie nieruchomo co problematyzuje przeprowadzenie badania dynamicznego bardzo ważnego przy schorzeniach np. narządów ruchu. Niestety na realizację MRI w Polsce stale oczekuje się zbyt długo. Prędzej osiągalne są RTG albo USG. Jest opcja wykonania rezonansu odpłatnie, cena jednak to przeważnie kilkaset złotych za konkretny obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje negatywnie na organizm, niemniej wyłączeni z badania są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są różnego typu uczulenia.

Zalecenia do MRI Warszawa

Po przeprowadzeniu podstawowych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do pierwotnej diagnozy, kieruje pacjenta na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, jamy brzusznej czy miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Podstawowym wskazaniem jest wykrywanie schorzeń układu nerwowego, chorób nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, schorzeń układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne albo zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzmienia kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa jest istotny w wykrywaniu dysfunkcji całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeciwwskazań do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po dokonaniu rozmowy.
Na samo badanie należy przyjść w nie krępującym ubraniu bez metalowych detali, nie wnosić kluczy, biżuterii, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, okazać dowód osobisty, wynik poziomu kreatyniny (w przypadku podania kontrastu), przyjść na rezonans magnetyczny warszawa na czczo, bez makijażu, kosmetyków na włosach. Nie wymaga się odstawienia stale zażywanych leków.

W jaki sposób prześwietla MRI?

W trakcie badania chory zamknięty jest w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza mocne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, dalej wytwarza fale radiowe które po drodze trafiają na wspomniane atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje informacje o konstrukcji organizmu, stworzyć dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Większe ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości od chorego, ale w zamian udostępnia pełen obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być przeprowadzany bez limitów, jedynie nieść może niebezieczeństwo dla osób z rozrusznikiem serca albo różnymi metalowymi elementami w ciele, te stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Stąd tak ważny jest wywiad i przekazywanie szczerych odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem czy zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *