Telemedycyna — nowoczesne technologie w codziennej opiece zdrowotnej

przez | 29 marca 2021

Telemedycyna wykorzystuje nowoczesne technologie do opieki nad pacjentami. Rozwiązania, które oferuje, są obecnie coraz bardziej powszechne. Szczególnie popularna stała się w czasie panującej od roku pandemii. Jej zadaniem jest ułatwienie kontaktu między pacjentem a personelem medycznym oraz usprawnienie niektórych procesów w opiece zdrowotnej. Czym jednak dokładnie jest telemedycyna i jakie usługi medyczne można świadczyć za jej pomocą?

Czym dokładnie jest telemedycyna?

Telemedycyna to świadczenie usług medycznych wykonywane na odległość z wykorzystaniem technologii teleinformatycznych takich jak internet, komputer, czy telefon, oraz specjalistyczne aplikacje medyczne. Najważniejszym zadaniem usług telemedycznych jest przyspieszenie kontaktu pacjenta z lekarzem bez konieczności stawienia się w placówce osobiście. Umożliwia to szybkie zdiagnozowanie chorego oraz wystawienie odpowiednich zaleceń, czy też recept.

Do najpopularniejszych usług telemedycznych zalicza się telekonsultacje z lekarzem lub pielęgniarką, wykonywane poprzez połączenie telefoniczne, czat lub wideo rozmowę. To jednak nie wszystko. Nowoczesne rozwiązania technologiczne umożliwiają również zastosowanie telemedycy do opieki medycznej obejmującej:

telemonitoring — zdalne monitorowanie parametrów zdrowotnych pacjenta;

telerehabilitację – czyli wykonywaną samodzielnie przez pacjenta kontynuację niektórych zabiegów rehabilitacyjnych, pod okiem terapeuty;

teleradiologię – czyli wykonywanie opisów badań obrazowych;

teleopiekę – czyli opiekę zdalną nad pacjentami przewlekle chorymi lub starszymi w domu.

Zastosowanie telemedycyny w gabinetach medycznych oraz przychodniach coraz częściej ułatwią specjalistyczne systemy medyczne jak medchart.pl – oprogramowanie ułatwiające prowadzenie gabinetu.

Wykorzystanie telemedycyny w podstawowej opiece zdrowotnej

Od czasu rozpoczęcia się pandemii usługi telemedycyny świadczone przez przychodnie oraz lekarzy stały się znacznie powszechniejsze. By ułatwić pacjentom możliwość szybkiej diagnostyki, bez potrzeby udawania się do placówki medycznej, gdzie zwiększa się ryzyko zarażenia COVID-19 mogą oni korzystać z konsultacji telefonicznych. W tym czasie lekarz dokonuje dokładnego wywiadu z pacjentem, a następnie podejmowana jest decyzja dotycząca leczenia. Oczywiście w przypadku niejasności pacjent musi stawić się u lekarza, by wykonać badania.

Telemedycyna w podstawowej opiece medycznej to również duże udogodnienie dla osób starszych i przewlekle chorych, które na stałe mają przepisane konkretne leki. W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia zaś lekarz może zadecydować o skierowaniu pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

Korzystając z oprogramowania dla gabinetów medycznych oraz przychodni lekarz podczas konsultacji telefonicznej, może wystawić e-receptę, e-skierowanie oraz e-ZLA.

Telemedycyna w opiece specjalistycznej

Telemedycyna ułatwia sprawowanie opieki zdrowotnej również specjalistom. Wygodnym rozwiązaniem jest telekonsultacja badań obrazowych, takich jak RTG, USG, tomografia, czy rezonans z radiologiem. W tym celu wystarczy wysłać wynik w postaci elektronicznej i poczekać na opis omawiający stan pacjenta. Umożliwi to, szybkie podjecie decyzji o leczeniu.

To jednak nie wszystko, dzięki coraz nowocześniejszym sprzętom, które są dostępne, pacjenci mogą samodzielnie dokonać:

  • pomiaru ciśnienia, korzystając z elektronicznego ciśnieniomierza;
  • sprawdzenia poziomu cukru, korzystając z glukometru;
  • pomiaru EKG, dzięki małym aparatom do EKG;
  • badania nasycenia krwi tlenem za pomocą pulsoksymetru;
  • analizę czynności układu oddechowego, stosując spirometr.

Część sprzętu, np. aparat do EKG jest synchronizowanych z aplikacjami medycznymi na telefonie pacjenta, dzięki czemu otrzymane wyniki są zapisywane i mogą być od razu analizowane przez lekarza.

Zalety rozwiązań telemedycyny

Choć telemedycyna nigdy nie będzie w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu lekarza z pacjentem, ma jednak wiele zalet.

1. Pozwala oszczędzić czas osobom, które są mocno zabiegane.

2. Ułatwiają kontakt z lekarzem pacjentom, którzy mieszkając poza dużymi miastami i mają znacznie bardziej utrudniony dostęp do specjalistów.

3. Daje możliwość zabezpieczenia opieki pacjentom przebywającym w domach, po wypisaniu ze szpitala oraz umożliwienie kontynuacji leczenia, lub rehabilitacji.

4. Ułatwiają prowadzenie pacjentów przewlekle chorych oraz starszych wymagających stałego leczenia.

5. Przyspieszają czas oczekiwania na postawienie diagnozy.

6. Skracają kolejki do lekarzy.

7. Umożliwiają oszczędności.

Warto na koniec podkreślić, że usługi telemedyczne są bezpieczne i prowadzone nadzwyczaj restrykcyjnie. Wszystkie procedury telewiztyty od przeprowadzenia dokładnego wywiadu, po wystawienie recept podlega kontroli, a wszystkie rozmowy są nagrywane. Co więcej, lekarze udzielający wizyt online lub telefoniczne, mają obowiązek wypełnić dokumentację medyczną i ponoszą pełną odpowiedzialność za przeprowadzoną konsultację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *