Nauka czytania składów suplementów diety

przez | 22 lutego 2023

Suplement diety może całkiem dobrze zastąpić normalny tradycyjny lek, jeżeli tylko jego skład nie pozostawi wiele do życzenia. Dobrym nawykiem będzie każdorazowe czytanie składów różnych produktów na zakupach. Tak jak osoby starające się prowadzić zdrowy tryb życia praktycznie zawsze podczas robienia zakupów spożywczych zwracają uwagę na składy czekolad, gotowych produktów, sosów i innych wyrobów, tak samo należałoby postąpić z suplementami diety. I to niezależnie od tego, czy będą to suplementy na potencję, czy suplementy na wzmocnienie organizmu, czy też suplementy zwiększające libido i generujące większą przyjemność ze zbliżeń.

Czym są suplementy?

Od suplementu oczekuje się przecież tego, że wystąpią w nim określone substancje aktywne i to w odpowiednich stężeniach i dawkach. Produkty dostarczające wyższych dawek czynnych składników są oczywiście zawsze trochę droższe, ale tylko ich zakup może mieć sens i może przyczynić się do wystąpienia jakiegoś korzystnego efektu. Te dawki należy więc samemu sprawdzać i porównywać je do własnych wyników badań, na podstawie których wyznacza się zapotrzebowanie organizmu na określone substancje. Najlepsze suplementy na sen, odporność i szybszą regenerację zawsze zawierają wysokie dawki poszczególnych witamin, minerałów, ziół, ekstraktów roślinnych czy jeszcze innych związków. Te kiepskie, które zwykle kosztują dużo mniej, bardzo często ograniczają się do dostarczania minimalnych dawek podanych substancji, które w takim wypadku niczego korzystnego nie są w stanie zrobić, bo organizm nieraz niemalże ich nie wyczuwa.

Kolejnym krokiem, jaki należy poczynić podczas kupowania suplementy diety, będzie próba uniknięcia wyboru preparatu zawierającego zbyt dużą ilość dodatkowych substancji. Niewskazane w suplementach diety są m.in. sztuczne aromaty oraz sztuczne barwniki, których jedynym celem jest podkręcenie wizualnej atrakcyjności produktu, a nie poprawa jego właściwości. Uważać trzeba także na cukier, szczególnie często dodawany do syropów i suplementów występujących pod postacią płynów. Chodzi tu zarówno o najzwyklejszy biały cukier, będący źródłem pustych węglowodanów, jak i syrop glukozowo-fruktozowy. Już lepiej, by suplementy na porost włosów, skórę i paznokcie składały się ze słodzików, które nie będą mieć kalorii.

A jaką formę powinien mieć jakościowy suplement diety?

Tak naprawdę różne jego postacie mogą okazać się dobrym wyborem, choć w przypadku gdy nie dysponuje się zbyt dużą wiedzą na temat suplementacji, zwykle najbezpieczniej sięgnąć po suplement diety w formie kropli albo jakiegoś płynu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *