Leczenie uciskiem, czyli kompresjoterapia. Na czym polega? Jakie ma zastosowanie?

przez | 2 kwietnia 2021

Ucisk tkanek jest jedną z metod leczenia, która stosowana jest głównie w dolegliwościach żylnych i limfatycznych, jednak nie jest to jej jedyny obszar działania. Co warto wiedzieć na temat leczenia uciskiem, czyli kompresjoterapii?

Czym jest kompresjoterapia?

Kompresja, czyli ucisk ze względu na swoje działanie na tkanki posiada właściwości terapeutyczne.

Poprzez kompresję dochodzi do usprawnienia przepływu płynów, w tym krwi i limfy, co prowadzi natomiast do zredukowania obrzęków, zmniejszenia nadmiernego ciśnienia żylnego, zwiększenia wydolności zastawek. Dodatkowo kompresja poprawia kondycję tkanki skórnej.

Kiedy stosowana jest terapia uciskiem?

Terapia uciskiem, czyli kompresjoterapia jest wykorzystywana w wielu dolegliwościach. Zaliczają się do nich między innymi:
– przewlekła niewydolność żylna
– żylaki – owrzodzenia żylne
– obrzęki limfatyczne
– uczucie zmęczonych, ciężkich nóg

Dodatkowo produkty kompresyjne, na bazie których prowadzana jest kompresjoterapia, stosowane są po zabiegach. Przykładowo używany jest rękaw przeciwobrzękowy po mastektomii czy po zabiegach polegających na usunięciu węzłów chłonnych.

Warto też pokreślić, że ucisk stosowany jest przez sportowców. Odzież kompresyjna pozwala na poprawę wyników, zmniejsza uczucie przemęczenia, wspiera mięśnie.

Kompresjoterapia – metody leczenia

Najczęściej w kompresjoterapii stosowane są wyroby uciskowe na nogi – pończochy, rajstopy, podkolanówki, na przykład jak podkolanówki uciskowe 2 stopnia Veera i innych marek.

Częstym pytaniem jest: pończochy przeciwżylakowe jak dobrać odpowiednie? Zasadniczo wyroby tego typu powinny być dobrane przez lekarza na podstawie rodzaju i zaawansowania dolegliwości.

Leczenie uciskowe polega też na wykorzystywaniu opasek, rękawów, gorsetów, a także na prowadzeniu specjalnego bandażowania.

Wyroby uciskowe można zakupić w sklepach medycznych stacjonarnie i online.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *