Leczenie kanałowe – fakty i mity

przez | 27 maja 2021

Temat naszego dzisiejszego artykułu nawiązuje do historii wielu pacjentów, którzy przed wejściem do gabinetu stomatologa biją się z myślami.

W rzeczywistości leczenie kanałowe kraków nie musi być jednak sytuacją porównywalną do horroru, a nowoczesne metody leczenia i znieczulenia, są w stanie w znacznym stopniu poprawić komfort pacjenta.

W jakich sytuacjach konieczne jest leczenie kanałowe?

Konieczność leczenia kanałowego jest związana z rozwijającą się próchnicą na zębach. Nierzadko zaniedbanie ubytków, doprowadza do powstania siedliska bakterii. Problem pojawia się wtedy, gdy bakterie przenikają do miazgi – jest to silnie ukrwiona i unerwiona tkanka w jamie zęba. W takiej sytuacji mamy do czynienia do powstania stanu zapalnego.

Jakie objawy towarzyszą stanowi zapalnemu zęba?

Wstępna faza rozwoju stanu zapalnego w miazdze daje objawy w postaci nadwrażliwości na nacisk i różnicę temperatur spożywanego pożywienia. Postęp problemu doprowadza do nasilenia się bólu, co nierzadko dopiero wtedy zmusza pacjentów do szybkiej wizyty u stomatologa.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe dawniej polegało na zatruciu nerwu i jego uśmierceniu. Ze względu na dynamiczny rozwój dostępnych metod w stomatologii i alternatywnych form leczenia, aktualnie zabieg leczenia kanałowego przebiega inaczej. Polega on na oczyszczeniu kanału i usunięciu zmienionej chorobowo tkanki, w tym przypadku miazgi zębowej. Następnym krokiem jest wypełnienie specjalnych środkiem zabezpieczającym przed wystąpieniem kolejnej infekcji zarówno jamy zęba, jak i jego korzeni.

Czy leczenie kanałowe boli?

To pytanie zadaje sobie większość pacjentów w kolejce do gabinetu stomatologicznego. Obawa przed mocnym bólem często doprowadza do zignorowania pierwszych objawów i odwlekania wizyty u specjalisty w czasie. Niemniej jednak, obecnie dostęp do środków w postaci leków przeciwbólowych, pozwala na podanie znieczulenia miejscowego. W ten sposób zabieg leczenia kanałowego nie jest bolesny dla pacjenta, a samo znieczulenie ustępuje kilka godzin po wizycie. W przypadku wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości, wystarczy skorzystać z leków przeciwbólowych dostępnych w aptece.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *