Domowe sposoby na ból zęba – czy to naprawdę realne?

przez | 29 maja 2021

Ból zęba może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, a odwiedziny apteki, z różnych względów, nie wchodzą w grę, warto wiedzieć, jakie składniki z tych dostępnych nam w domu, mogą przynieść jakąś realną ulgę i pomóc przetrwać czas oczekiwania na wizytę u gabinecie – a do stomatologa należy wybrać się obowiązkowo, jeśli tylko pojawią się niepokojące objawy.

Przy stosowaniu domowych środków na ból, które łagodzą nieprzyjemne objawy, pod żadnym pozorem nie można zapominać, że to tylko doraźna pomoc, która w żaden sposób nie rozwiązuje problemu, a jedynie eliminuje część objawów. Nawet jeśli ból zostanie całkowicie usunięty czynnik, który go wywołał pozostaje nadal aktywny, pozostaje jedynie uśpiony, ale sama choroba rozwija się dalej, siejąc coraz większe zniszczenie w organizmie.

 

Istnieje szereg składników, które większość z nas na co dzień posiada w domu, więc są one zawsze „pod ręką” i mogą przynieść szybką ulgę. Domowe sposoby na ból zęba nie dadzą efektów nawet porównywalnych do tego, jakie może osiągnąć dentysta stosując materiały stomatologiczne, należy wziąć jednak pod uwagę, że są to metody stosowane doraźnie.

  • Bardzo popularne przyprawy, często używane przez każdego w domu – czosnek i cebula. Zarówno jeden jak i drugi składnik znane są od wielu lat ze swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych, doskonale radzą sobie także z łagodzeniem bólu. Połączenie cebuli z czosnkiem będzie w stanie przynieść nie tylko ulgę, ale także częściowo wpłynąć na źródło problemu. Istotne jest to, aby obydwa składniki były poszatkowane lub rozgniecione na papkę – dopiero wtedy zaczynają uwalniać się wszystkie substancje.
  • Równie skutecznym środkiem w walce z bólem, który działa także odkażająco, jest szałwia. Jej liście mają działanie odkażające i grzybobójcze, dzięki czemu są w stanie zapobiegać dalszej infekcji. Najlepszym rozwiązaniem na zastosowanie szałwii w walce z bólem jest przygotowanie własnego naparu z jej liści, który po ostudzeniu może służyć jako płukanka.
  • Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie goździków, czyli zerwanych nierozbitych pąków kwiatów drzewa goździkowego. Wyprodukowany z nich olejek posiada właściwości antyseptyczne oraz przeciwbólowe, które mogą skutecznie pomóc w walce z bólem. Jeśli posiadamy olejek, to nasączony nim wacik powinniśmy przyłożyć do bolącego zęba, jeśli jednak mamy dostęp tylko do goździków, to powinnyśmy je zmiażdżyć i tak przygotowaną papką obłożyć miejsce z bólem.
  • Bardzo popularna, stosowana w medycynie od wielu lat jodyna jest doskonałym sposobem na uśmierzenie bólu. Jodyna to połączenie jodu, który został rozpuszczony w etanolu, więc posiada płynną konsystencję. Wielu ludzi zna ją jako środek odkażający, jednak w przypadku boleśni także sprawdzi się w roli środka przeciwbólowego. Można ją stosować przykładając nasączony nią wacik do zęba lub jako płukankę – wtedy wystarczy dodać kilka kropel do wody i tak powstałą miksturą płukać jamę ustną.

 

Istnieje cała gama składników, które mają podobne działanie, są jednak one mniej popularne w polskich domach. Istotny pozostaje również fakt, że materiały stomatologiczne, które dają możliwość dentyście całkowitego usunięcia źródła problemu, są jedyną słuszną metodą i nie mogą zostać zastąpione domowymi metodami, które zadziałają doraźnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *