Dlaczego warto badać wzrok

przez | 14 czerwca 2021

Badanie wzroku to kilka czynności wykonywanych przez specjalistę, które mają na celu określenie wady naszego wzroku i dobranie odpowiedniej dla nas korekcji optycznej. Mogą to być okulary lub soczewki, które dobrane zostaną według naszych preferencji, tak aby było to wygodne, komfortowe i nie utrudniało codziennego funkcjonowania. Podstawowe badanie wzroku, będzie trwać do około 30 minut i nie odczujemy przy nim żadnego bólu. W ramach badania przesiewowego nawet Twój lekarz rodzinny może sprawdzić Twój wzrok. Dokładniejsze badania wykona natomiast okulista, natomiast odpowiednie okulary na podstawie recepty od lekarza, wykona optyk.

Jak często powinno wykonywać się badania?

Wiele osób zastanawia się jak często wykonywać badanie wzroku, to jednak jest zależne od wielu czynników. Przede wszystkim, jeśli czujemy jakiekolwiek pogorszenie wzroku, nadzwyczajne bóle, swędzenie, pieczenie i inne nieprzyjemne dolegliwości związane z naszymi oczami, jak najszybciej się da, powinniśmy udać się do okulisty. Dzieci powinny być poddawane badaniu wzroku, gdy mają 6 miesięcy, 3 lata i 5 lat, przed samym pójściem do szkoły podstawowej. Natomiast już po tym okresie powinny odbyć takie badanie raz na rok lub jeśli nie zachodzi potrzeba raz na 2 lata. Podobnie jest z osobami dorosłymi. Jeśli nie występuje u nas żadna dolegliwość, to badanie wzroku, raz na 2 lata wystarczy. Jeśli jednak jesteśmy osobą, która potrzebuje już korekcji wzroku, to nasza wizyta kontrolna powinna odbywać się raz na rok. Zatem badać powinien się dosłownie każdy. Jeśli nie występują żadne dolegliwości, bo tych po prostu nie można bagatelizować, to coroczne wizyty nie są nam potrzebne. Jednak, kiedy odczujemy takie objawy jak łzawienie, uczucie suchości czy napięcia okolic twarzy i głowy, a także bóle oczu i głowy, może być to sygnał naszych oczu, że pora udać się do specjalisty.

Jak wygląda badanie naszych oczu?

Badania wzroku, nie są specjalnie długie i uciążliwe. Trwają do około 30 minut, a podczas ich wykonywania nie odczuwamy bólu, czy zbyt dużego dyskomfortu. Specjalistyczne badanie powinna być wykonane w specjalnym i przeznaczonym do tego gabinecie. Okulista jako specjalista badań wzroku zajmie się diagnozą chorób, wad i ich leczenia. Podstawowe badania wykonuje się przy użyciu specjalnych tablic, gdzie odczytujemy znaki czy symbole, korzystając często z różnych soczewek, oraz aparatury. Okulista podczas badania wzroku obejrzy także nasze oko i przedstawi diagnozę. Jeśli okaże się, że rozwija się u nas jakaś choroba to, zajmie się jej leczeniem i wskaże właściwą drogę do tego. Natomiast jeśli potrzebować, będziemy korekcji wzroku, wypisze receptę i wyśle nas do optyka, który to dobierze odpowiednie dla nas okulary korygujące.

Dlaczego warto regularnie badać nasz wzrok?

Najczęściej zwracamy uwagę na dbanie o nasz wzrok dopiero, wtedy kiedy pojawiają się jakieś objawy. Wtedy wizyta jest oczywiście przymusowa. Jednak okuliści cały czas przypominają, że wzrok powinien być badany regularnie. Jak w większości schorzeń i chorób, tak i przy oczach, wczesna diagnoza zwiększa szanse bezproblemowego wyeliminowania wady lub choroby. Niestety większa część wszelkich problemów ze wzrokiem, rozwija się bez większych uciążliwych objawów. Jednak zaniedbanie i zbagatelizowanie nawet tych najmniejszych, może doprowadzić do nieprzyjemnych i często nawet nieuleczalnych już konsekwencji. Regularne badanie wzroku jest bardzo ważne. Często powinniśmy udawać się na wizytę u okulisty, aby zachować zawsze zdrowy wzrok. Oczywiście najważniejsze jest udawanie się tam w młodym wieku, szczególnie dziecięcym, aby dbać o prawidłowy rozwój wzroku i w razie czego szybko korygować młodzieńcze problemy. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy sporo naszego czasu spędzamy przed ekranami. Mimo że nie są one już bardzo szkodliwe pod względem promieniowania, długie siedzenie przed nimi wysusza oko, co także może prowadzić do wielu problemów. Wizyt nie mogą oczywiście odpuszczać też dorośli, bo ich oczy nadal są narażone na choroby. Warto pamiętać też, kiedy korygujemy już naszą wadę, o wizytach u optyka, który zadba by nasze okulary były, dobrze dobrane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *