Detoksykacja – na czym polega i ile kosztuje?

przez | 22 października 2021

Detoksykacja to zabieg, w którym poddajemy organizm procesowi oczyszczania ze szkodliwych substancji. Do ich nagromadzenia może dojść w przypadku długotrwałego zażywania substancji o charakterze uzależniającym. Wśród najczęstszych źródeł pochodzenia tego typu substancji wymienić można alkohol, barbiturany, leki uspokajające i inne środki psychoaktywne.

Detoks dla uzależnionych

Detoks, bo tak potocznie określa się proces detoksykacji, jest niezbędny w przypadku długotrwałej ekspozycji organizmu na szkodliwe substancje. Niekontrolowane spożycie alkoholu, leków czy innych środków psychoaktywnych może nie tylko zagrażać zdrowiu, ale i życiu osoby uzależnionej. Dlatego też niezmierna jest szybka reakcja na niepokojące zachowania i podjęcie działań, których celem będzie zwalczenie uzależnienia.

Terapia dostosowana do substancji

Zależnie od rodzaju stosowanych środków możemy mówić o uzależnieniu od konkretnej substancji. Określenie rodzaju uzależnienia jest ważne dla wyboru odpowiedniej drogi leczenia. Inne bowiem mechanizmy działają w momencie spożycia alkoholu, inne przy zastosowaniu leków uspokajających. Jeszcze inaczej organizm reaguje na substancje o charakterze pobudzającym.

Dostęp do opieki zdrowotnej

Terapia leczenia uzależnień została oczywiście ujęta w państwowym programie zdrowotnym. Na terenie kraju istnieją ośrodki, w ramach których funkcjonują oddziały dzienne, a także placówki zapewniające całodobową opiekę. Niestety, ilość dostępnych miejsc i jakość realizowanego programu pozostawia wiele do życzenia. Problem stanowi także ograniczony zakres programów terapeutycznych. Zdecydowana większość ośrodków skupia się na problemie choroby alkoholowej. Taką pomoc otrzymamy właściwie wszędzie. Jednak dziś obserwuje się zdecydowany wzrost udziału w tym problemie leków uspokajających.

Alternatywa dla państwowego systemu zdrowia

W momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu walki z uzależnieniem liczą się tak naprawdę minuty. Oczekiwanie na wolne miejsce w publicznym ośrodku terapii uzależnień może trwać tygodniami i zniechęcić do wcześniej podjętych postanowień. Czasem też pomoc natychmiastowa jest konieczna ze względu na poważny stan pacjenta i stopień uzależnienia. W takim momencie nie pozostaje nic innego, jak rozpoczęcie terapii w placówce prywatnej, która nie tylko oferuje opiekę na najwyższym poziomie, ale też dostęp do niej jest o wiele prostszy. To, co może stanąć na przeszkodzie to jednak kwestie finansowe. Terapia prowadzona prywatnie, jak i sama detoksykacja nie należą do usług tanich.

Koszty terapii i cena detoksu

Zależnie od planu terapii, zakresu jakiego dotyczy i wchodzących w jej ramy usług, rozpiętość cenowa może wahać się od kilkuset to kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jedna doba spędzona na oczyszczaniu organizmu z toksyn przy uzależnieniu od leków uspokajających to koszt między 300 a 400 złotych. Podstawowy zalecany program, aby był skuteczny, przewiduje takich całodobowych zabiegów 35. Nie da się ukryć, że dla wielu osób są to koszty niemożliwe wręcz do pozyskania. Warto wtedy rozważyć pomoc finansową, jaka jest pożyczka gotówkowa. Jeśli korzystamy z tego wyjścia, urządzając mieszkanie, to tym bardziej powinniśmy z niego skorzystać, walcząc o zdrowie i życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *