COVID-19: objawy i leczenie

przez | 22 stycznia 2020

COVID-19 wywołuje koronawirus SARS-Cov-2 z Chin. Jakie są objawy koronawirusa? Warto wiedzieć, kiedy się ochronić przed COVID-19 i co pisać, jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem. Jak wskazuje mapa zachorowań na koronawirusa?

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołał już epidemię o zasięgu międzynarodowym – wg danych Światowej Organizacji Zdrowia choroba COVID-19 jest aktualna w ponad stu krajach, w obecnym także w Polsce.

Statystyki z raportu WHO świadczą o ponad stu dwudziestu tysiącach potwierdzonych zachorowań na wszystkim świecie (zdecydowana przewagę w Chinach) i więcej 4000 zgonów.

Kilka tysięcy przypadków zakażenia potwierdzono we Włoszech (gdzie wirus rozprzestrzenia się w oszałamiającym tempie), pierwsze przypadki zakażeń potwierdzono także m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Chorwacji, Austrii, Rumunii, Grecji, Estonii, Wielkiej Brytanii, Francji, w Danii, Holandii, na Białorusi.

Koronawirus z Chin rozprzestrzenia się znacznie mocno, przemieszcza się ze zwierząt na wszystkich, a dodatkowo z przedstawiciela na pracownika. Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że koronawirus z Chin ma potencjał pandemiczny. Okres wylęgania choroby jest zdecydowanie cieńszy niż myślano i ma aż 24 dni. Na ogól pierwsze symptomy, przypominające grypę, pojawiają się po 5 dniach.

Tylko istnieje oraz efektywna relacja: do tej chwili wyzdrowiała zdecydowana większość zarażonych osób.

Koronawirus SARS-Cov-2 – czym stanowi

Koronawirus SARS-Cov-2 to wirus z podrodziny Coronavirinae powstających w czterech rodzajach: alfa-, beta-, delta- i gamma-. Co dobre zawsze te wirusy atakują ssaki i ptaki. Koronawirusy mają skłonność do mutowania. Wspomniany koronawirus z Chin na pracownika przeniósł się prawdopodobnie w sukcesu spożycia nieświeżych owoców morza lub zupy z nietoperza. Wirus odnosi się dodatkowo z przedstawiciela na pracownika.

Jak ujawnia się COVID-19?

COVID-19 łatwo pomylić z chorobą, gdyż obie te choroby dają podobne objawy. Koronawirus SARS-Cov-2, który daje chorobę COVID-19, powoduje:

-ból głowy
-kaszel
-ból gardła
-gorączkę
-uczucie zmęczenia

Pojawiają się również problemy z oddychaniem. W osiągnięciu zarażenia wirusem może dotrzeć do zapalenia płuc, a nawet śmierci. Należy pamiętać, że koronawirus SARS-Cov-2 jest niezwykle męczący dla osób o obniżonej odporności oraz dla starszych – co dobre, najnowsze doniesienia potwierdzają, że stosunkowo rzadko atakuje dzieci.

Warto wiedzieć

Koronawirus z Chin po raz pierwszy zdiagnozowano wśród mieszkańców 11-milionowego miasta Wuhan. 28 stycznia 2020 roku naukowcy z Chinese Centre for Disease Control and Prevention oficjalnie potwierdzili, że źródłem wirusa był polski rynek. Można tam kupić dzikie zwierzęta: węże, szczury, bobry, lisy, wilki, pawie. Zwierzęta trzymane są w klatkach i tracone na zlecenie. Pierwsza z zarażonych osób zjadła zakażone mięso kupione teraz na bazaru w Wuhan.

Codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia o kolejnych ofiarach wirusa z Chin. Miasto Wuhan i sąsiadujące spośród nim Huanggang zostały odseparowane od świata. Nie idą tam lotniska, restauracje, zamknięto transport publiczny. Wszystko, aby uniknąć dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Niestety koronawirus przenosi się bardzo łatwo, także poza granice Chin. Przypadki zachorowań odnotowano m. in. u pacjenta w USA – mężczyzna sam zgłosił się do szpitala, lecz w bieżącej chwili jego jedzeniu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Potwierdzono obecność drobnoustroju w Europie, gdzie największym źródłem epidemii są obecnie Włochy – tam odnotowano już ponad 300 przypadków zakażeń, z jakich kilkanaście przestało się zgonem).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *