Co to jest onycholiza?

przez | 28 maja 2020

Onycholiza to termin medyczny, gdy paznokieć oddziela się od skóry pod nim. Onycholiza nie jest rzadka i ma kilka możliwych przyczyn. Odchodzący paznokieć utrzymuje się przez kilka miesięcy, ponieważ paznokcie nie przylegają ponownie do łożyska paznokcia. Gdy nowy paznokieć wyrośnie w miejsce starego, objawy powinny ustąpić. Paznokcie w pełni odrastają od 4 do 6 miesięcy, a paznokcie u stóp nawet od 8 do 12 miesięcy.

Co powoduje onycholizę?

Uraz paznokcia może powodować onycholizę. Noszenie ciasnych butów może spowodować obrażenia. Stan ten może również wynikać z alergii na produkty stosowane na paznokciu, takie jak chemiczne zmywacze do paznokci lub sztuczne tipsy. Onycholiza może być również objawem grzybicy paznokci lub łuszczycy. Inne przyczyny to reakcja na leki ogólnoustrojowe lub uraz. Nawet delikatne stukanie lub bębnienie paznokciami o blat może być traktowane jako uraz. Paznokcie są barometrem ogólnego stanu zdrowia. Jeśli twoje paznokcie wyglądają niezdrowo lub mają problemy takie jak onycholiza, może to być pierwszy widoczny znak, że coś głębszego dzieje się w twoim ciele. Czasami onycholiza może wskazywać na poważne zakażenie drożdży lub chorobę tarczycy. Może to również oznaczać, że nie masz wystarczającej ilości niezbędnych witamin lub minerałów, takich jak żelazo.

Objawy

Jeśli masz onycholizę, Twój paznokieć zacznie odrywać się w górę od łożyska paznokcia pod spodem. Zwykle nie jest to bolesne. Dotknięty paznokieć może stać się żółty, zielonkawy, fioletowy, biały lub szary, w zależności od przyczyny.

Leczenie onycholizy

Najważniejszym krokiem jest ustalenie przyczyny onycholizy. Po znalezieniu przyczyny, leczenie problemu pomoże rozwiązać stan odchodzącego paznokcia. Chociaż ważne jest, aby paznokcie były krótkie, agresywne obcinanie nie jest zalecane. Gdy wyrasta uszkodzona część paznokcia, będziesz w stanie odciąć odchodzący paznokieć, gdy nowy paznokieć będzie się pojawiał.

Leczenie choroby podstawowej

Oddzielenia się paznokci należy rozwiązać, zanim objawy ustaną. Wizyta u lekarza z powodu paznokcia może wydawać się niepotrzebna, ale tak nie jest. Onycholiza, szczególnie nawracająca onycholiza, może wymagać diagnozy i recepty, aby się wyleczyć. Często zdarza się, że onycholiza jest objawem łuszczycy. Badania na temat łuszczycy szacują, że co najmniej 50 procent osób z łuszczycą ma problemy z paznokciami. W szczególności paznokcie są dotknięte łuszczycą. Leczenie łuszczycy paznokci może być trudne. Lekarze mogą przepisać miejscową witaminę D lub kortykosteroidy w leczeniu łuszczycy paznokci. Badanie krwi może wykazać, że masz chorobę tarczycy lub niedobór witamin, powodując onycholizę. W takim przypadku lekarz może przepisać leki lub suplement doustny w celu leczenia podstawowej przyczyny onycholizy.

 

Środki do domu

 

W międzyczasie możesz spróbować leczyć onycholizę w domu. Nie próbuj czyścić pod paznokciem, ponieważ może to pogorszyć problem lub zamiatać bakterie głębiej pod paznokieć. Badanie z 2013 r. wykazało, że olejek z drzewa herbacianego może pomóc w leczeniu infekcji grzybiczych i drożdżowych, które występują pod paznokciem. Zastosowanie mieszaniny olejku z drzewa herbacianego rozcieńczonego olejem nośnikowym , takim jak olej jojoba lub olej kokosowy, może pozbyć się grzyba. Pamiętaj, aby paznokieć był suchy podczas gojenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *