BMI – czym jest i jak je obliczyć

przez | 19 grudnia 2021

Nadwaga i otyłość to coraz częściej występujące problemy – niestety, zmaga się z nimi naprawdę spora część społeczeństwa. Nadwaga, nawet ta lekka, może w przyszłości mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a otyłość to poważny problem już tu i teraz. Jak jednak przekonać się, czy sami nie jesteśmy osobami, które zmagają się z problemem nadwagi? Najprostszym sposobem będzie po prostu obliczenie naszego indywidualnego wskaźnika BMI.

Co to jest BMI i jak je obliczyć?

BMI jest to nic innego, jak wskaźnik masy ciała – skrót pochodzi z języka angielskiego, od Body Mass Index. Podstawą ustalenia wartości tego wskaźnika dla danej osoby jest proste działanie matematyczne, polegające na podzieleniu naszej masy ciała przez kwadrat wzrostu. Istnieją jednak również bardziej zaawansowane wersje tego wzoru, które jako zmienną przyjmują również choćby wiek czy płeć badanego. Aby uzyskać prawidłowy wynik wskaźnika masy ciała, wystarczy jednak trzymać się podstawowego wzoru.

Należy jednak pamiętać, że wzór ten daje prawidłowy wynik wyłącznie w przypadku osób dorosłych. Z tego też powodu ewentualną nadwagę, czy niedowagę u dzieci i młodzieży ustala się za pomocą siatek centylowych.

BMI a wiek

Jedną z najważniejszych cech, określających to, czy dany wynik badania BMI będzie prawidłowy, czy też powinien być powodem do alarmu dla osoby badanej, jest jej wiek. Generalnie rzecz biorąc – im stajemy się starsi, tym prawidłowe BMI również idzie “w górę. Co za tym idzie, korzystne BMI młodzieży będzie niższe, niż osoby dorosłej. Dla przykładu – o ile wynik 19.7 w przypadku 19-latka jest zadowalającą wartością, o tyle w przypadku osoby o 30 lat starszej wynik taki oznaczałby już poważne niedożywienie.

Przyjrzymy się teraz, co oznaczać będzie określony wynik BMi w przypadku osoby dorosłej – zgodnie z normami przyjętymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

 • <16,00 – wygłodzenie
 • 16,00 – 16,99 – wychudzenie
 • 17,00 – 18,49 – niedowaga
 • 18,50 – 22,99 – wynik normalny, przedział niski
 • 23,00 – 24,99 – wynik normalny, przedział wysoki
 • 25,00 – 27,49 – nadwaga, przedział niski
 • 27,50 – 29,99 – nadwaga, przedział wysoki
 • >= 30,00 – otyłość
 • 30 – 34,9 – otyłość, stopień I
 • 35 – 39,9 – otyłość, stopień II
 • 40 – otyłość, stopień III.

Zobacz: kalsyfikacja BMI WHO

Prawidłowa wartość wskaźnika body mass Index u osoby dorosłej wynosi więc pomiędzy 18,50 a 25 pkt. Wcześniej wspomnieliśmy jednak o tym, że prawidłowy wynik może różnić się w zależności od wieku badanego. Sprawdźmy więc, jak kształtował się on będzie w zależności od tegoż czynnika.

 • wiek 18-24 lata – prawidłowy wynik: 19-24
 • wiek od 25 do 34 lat – prawidłowy wynik: 20-25
 • wiek od 35 do 44 lat – prawidłowy wynik: 21-26
 • wiek od 45 do 54 lat – prawidłowy wynik 22-27
 • wiek od 55 do 64 lat – prawidłowy wynik: 23-28
 • wiek powyżej 65 lat – prawidłowy wynik: 24-29

 

Jak więc widać, ustalając prawidłowość wyniku, nie należy sztywno kierować się skalą samą w sobie – należy również zwrócić uwagę na dodatkowe okoliczności, jak choćby powyżej wspomniany wiek pacjenta. Prawidłowe BMI młodzieży jest znacznie niższe, niż osoby po czterdziestce i jest to normalne zjawisko

Czy BMI to ostateczny i pewny wskaźnik otyłości lub nadwagi?

Obliczenie indeksu masy ciała znacznie powyżej ustalonych norm z pewnością powinno być sygnałem alarmowym, jednakże w przypadku niewielkiego przekroczenia wartości granicznych nie ma powodu do paniki. Wiek nie jest bowiem jedynym czynnikiem, jakiego nie bierze pod uwagę to badanie. Pomijana jest także kwestia płci, aktywności fizycznej (osoby o rozbudowanej tkance mięśniowej często uzyskują zawyżone wyniki badania BMI), a także szereg innych, indywidualnych predyspozycji każdego z nas. Aby uzyskać pełną i pewną diagnozę nadwagi, warto udać się do dietetyka, a także wykonać szereg dodatkowych badań, takich jak BAI czy WSHR celem porównania ich z wynikami BMI,

Jak sprawdzić swoje BMI online?

Jeśli chcemy w szybki sposób sprawdzić nasz indeks masy ciała, bardzo przydatnym narzędziem jest kalkulator BMI on-line. Wprowadzając kilka podstawowych danych w parę chwil przekonamy się, czy nasze podejrzenia co do nadwagi, czy niedowagi, znajdują potwierdzenie w rzeczywistości. Oczywiście, tego typu narzędzia są dostępne zupełnie za darmo.

Kalkulatory BMI dostępne w sieci nie wymagają od nas również wprowadzania danych osobistych czy kontaktowych, dzięki czemu sprawdzanie indeksu masy ciała odbywa się w sposób szybki i anonimowy. Niezbędne kroki wykonamy dosłownie w kilkanaście sekund, po czym od razu poznamy nasz wynik – dobry kalkulator umożliwi też jego porównanie z naszą grupą wiekową.

 

Kategoria: MRI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *